środa, 28 grudnia 2011

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Jako rodowita elblążanka, postanowiłam wspomnieć słowem na temat naszego muzeum. :)

HISTORIA
Powstało w dniu 24 marca 1954 r. Na zasób muzeum początkowo skladały się odnalezione zbiory dawnego Muzeum Miejskiego, zabytki archeologiczne z Rakowa i pozostałości dawnej kolekcji rzemiosła artystycznego znalezione w piwnicach przedwojennego muzeum. Początkowo ulokowane było w kamienicach przy ul. Wigilijnej, jednakże ze względu na zły stan budynku, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu podjęło uchwałę i zatwierdziło projekt przeniesienia Muzeum do dawnego gmachu Gimnazjum elbląskiego(widoczny na obrazku po prawej stronie), który był pierwotnie (XIII-XV w.) częścią podzamcza.
obecne zbiory Muzeum to zarówno spuścizna po przedwojennym Muzeum Miejskim, jak również nabytki i dary powojenne oraz zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez elbląskie muzeum (m.in. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta, cmentarzyska gockiego w Weklicach).

STRONA INTERNETOWA
Muzeum szczyci się również dobrze rozbudowana stroną internetową. 
Na stronie muzeum znajdują się dwa panele informacyjne:
- górny poziomy - kontakt, księga gości, linki, newsletter i galerie
- prostopadły do górnego - wystawy w muzeum – aktualne jak i archiwalne; aktualności – konkursy, wernisaże – muzeum chętnie promuje artystów :), zapowiedzi i wydarzenia; informacje o muzeum; dzieje regionu – strona niestety w budowie; edukacja – tu znajduje się odnośnik do ciekawej strony; kalendarium; wstęp do muzeum; informacje o sklepie prowadzonym przez muzeum; przetargi; projekty; zdjęcia&panoramy jak i kontakt

Strona internetowa jest czytelna i prowadzona w sposob skrupulatny. Informatycy nie przesadzili ze zbędnymi dodatkami. W ogólnym wyglądzie niczego nie brakuje, może z wyjątkiem przestrzeni, strona jest bardzo ciasna, a przecież nie wątpię w to, że pracownicy muzeum mają wiele do powiedzenia na temat placówki. :) Strona prowadzona jest wyłącznie w języku polskim.
Wydarzenia muzealne recenzowane są na bieżąco. Tekst ozdabiany jest miniaturkami zdjęć z wystaw, czy obrazków będących logiem lub znakiem firmowym. Nie jest ich wiele i zdecydowanie brakuje pełnej galerii zdjęć, ale tu administratorzy strony odsyłają nas do zaprzyjaźnionej galerii, na której można znaleźć aktualne zdjęcia z wydarzeń muzealnych.

WYSTAWY
Obecnie w muzeum znajduje się kilka wystaw. Jedną z nich jest Elbląg - odzyskane świadectwo przeszłości. Na wystawie prezentowane są około cztery tysiące różnych zabytków średniowiecznego Elbląga. Mowa o wyrobach ze skóry, szkła, drewna, metali, bursztynu , rogu i kości. Odkryte zostaly w czasie wieloletnich badań prowadzonych na terenie Starego Miasta. Większość obiektów została pokazana w zaaranżowanych wnętrzach, na przykład kuchni, kącika skryby, dwóch warsztaów rzemieslniczych.

Druga ważna wystawę stanowi Historia Gocka. Lud ten zamieszkiwał tereny Wysp Bałtyckich i poludniowe rejony dzisiejszej Szwecji. Pojawienie się gotów na południowym wybrzeżu Bałtyku pokrywa się z kształtowaniem na terenie Pomorza kultury wielbarskiej. W ramach ciekawostki dodam, że wzięła ona swoją nazwę od cmentarzyska w Maborku – Wielbarku. Wystawa przybliża dzieje, rozwój i przemiany nasepujące w kulturze Wielbarskiej. Na wystawie można zobaczyć wiele zabytków z Weklic. 
 
Historia Gocka piętro wystawowe współdzieli z Truso - nadmorskie emporium z rekonstrukcjami ukazującymi życie codziennie, wnętrze domu jak i zabytki kultury materialnej.
Warto też wspomnieć o rekonstrukcji chaty wikińskiej znajdującej się na placu podzamcza. Rekonstrukcję można podziwiać za darmo w godzinach pracy Muzeum. 

W mojej opinii, trzy wspomniane tematy należą do najciekawszych prezentowanych w Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Poza nimi można zapoznać się z wyglądem wnętrz żuławskich domów, Elbląskim rzemiosłem artystycznym XVI-XIXw. - meblami ceramiką, szkłem i wspomnianymi wcześniej wystawami artystycznymi. 

2 komentarze:

  1. Z opisu wygląda ciekawiej niż gdańskie... xP

    OdpowiedzUsuń
  2. Aj link galerii nie działa jak powinien, wrzucam jeszcze raz http://www.flickr.com/photos/mahelblag :)
    Zapraszamy do Elbląga..a no i pare zabytków Sapera można też znaleźć. xD

    OdpowiedzUsuń