piątek, 30 grudnia 2011

Pompeii w sieci



Powyższy link..tak w ramach subtelnego wprowadzenia w temat. :)

Większość stanowisk archeologicznych to miejsca martwe, będące zaledwie cieniem tętniącego niegdyś życia..z dawna opuszczone przez swoich mieszkańców, wyniszczone pod wpływem destrukcyjnego działania czasu. Pompeje są inne. Ukazują pełen obraz życia rzymian w pierwszym stuleciu naszej ery. Stanowią zapis wydarzeń doskonalszy od wstrzymanej klatki filmowej. Wszystko za przyczyną tragicznego w skutkach wybuchu wulkanu Wezuwiusz z dnia 24 sierpnia, 79 roku n.e.

Wiodącą stroną poświęconą tematyce podnóży Wezuwiusza jest http://www.pompeiisites.org/ Soprintendenza (nadzór)Archeologica Napoli e Pompei, możliwa do zwiedzenia w języku włoskim i angielskim. Zdecydowanie powinna być traktowana jako wiodąca strona dotycząca stanowiska..
Można zasięgnąć informacji na temat The Soprintendenza archeologica di Pompei czyli organizacji prowadzącej opiekę prawną nad terytorium znajdującym sie w obrębie Wezuwiusza ze stanowiskami - Pompeje, Herkulanum, Stabie(tu urodził sie ojciec Ala Capone) i Oplontis, czyli miast które w I w. n.e. zostały zasypane popiołem wulkanicznym.
W drugiej zakładce – Archeological Sites, zamieszczone zostały linki do wszystkich stanowisk archeologicznych objętych patronatem wyżej wspomnianej organizacji – Pompeje, Herkulanum, Oplontis, Stabie i Boscoreale. Okazalo się, że po bliższym zapoznaniu się z treścią zakładek, można znaleźć całkiem ciekawe informacje. Administratorzy informacje dotyczące stanowisk podają wedle podobnego modułu, więc wystarczy że skupię się na Pompejach, a stworzy to wyobrażenie charakteru opisu pozostałych stanowisk. 
Po kliknięciu na Poompeii pojawiła się panorama stanowiska, a poniżej nazwisko kierownika badań – Antonio Varone, dane biura informacji i mapa stanowiska w pdf.
Po prawej stronie znajduje się panel z zakładkami, kolejną jest Tourist Information, w której zawarto informacje dotyczce cen biletów, godzin otwarcia i możliwości dojazdu.
Kolejna zakładka -
Visiting the sites, czyli krótko, dokładnie w dwóch zdaniach, na temat stanowiska, ale jak się okazuje to nie wszystko na temat, pojawiły się dwa nowe odnośniki - Historical background, dużo obszerniej opisane tło, ale też bez szaleństw.. i Interary by topics, które uzupełnia wszystkie brakujące informacje. Dowiadujemy się jak wygląda rzymski dom, publiczna administracja, dekoracje, życie codzienne mieszkańców, które opisano bardzo obszernie, co nieco na temat murów miasta i rzymskiej willi..
Tym czasem po prawej stronie pojawił nam się nowy panel informacyjny z linkami do Pompei Mediacenter z zamieszczonymi zdjęciami ze stanowiska, wnętrzami budynków; Google Maps Street View – tę opcję lubię najbardziej, pozwala na samodzielny spacerek ścieżkami stanowiska. Kolejny link to Interactive Panos, czyli powietrzne zdjęcie archeologiczne, z podziałem na sektory i możliwością przybliżania obrazu. Ostatni link w tym panelu to Didactic Adventure, czyli projekt dydaktyczny przeznaczony dla grona młodych odbiorców. Śmiem przyznać, że to..Świeeetny pomysł!!Twórcy wprowadzają nas w świat Caiusa
czyli młodego rzymianina który z chęcią oprowadza nas po terenie znajdującym się u podnóży Wezuwiusza. Polecam wycieczkę! :D 


W tym momencie klikamy dwa razy strzałkę wstecz
wracając do panelu,
który pojawił się po wejściu w zakladkę Archeological Sites --> Pompeii. Skończyłam na Visiting the Sites, zostały jeszcze trzy załadki – History of the Excavation z baardzo dokładnym opisem badań prowadzonych od 1748 roku, The Eruption of Vesuvius z zamieszczonym fragmentem listu Piliniusza Młodszego opisującym kataklizm; The Casts czyli krótki opis odlewów ciał 
mieszkanców i Garden of the Fugitives czyli krótki opis ogrodu pełniącego niegdyś funkcje winnicy. Wracamy do panelu głównego i badamy ostatnią
zakładkę – Mediagallery, jak w nazwie, znajdują się tu łandniusie zdjęcia medialne.





Wracamy do strony głównej. Po The Soprintendenza archeologica di Pompei i Archeological Sites, czyli tych najbadziej dla nas istotnych, w trzeciej zakładce mozna zaczerpnąć informacji turystycznej, z dokładnym opisem cen biletów, godzin otwarcia i możliwości dojazdu, czyli zupełnie jak w zakladce Tourist Information w Pompeii, ale rozszerzone o zakladki - Service, School parties' admission and reservation i Visits with Reservation in Pompeii site.
W czwartej zakładce – Events, znajdują się informacje na temat bieżących wydarzeń medialnych i archiwum. Piąta zakładka poświęcona jest Press Office, szósta – Work in progress, czyli opis aktualnie prowadzonych prac, głównie konserwatorskich. Siódma, czyli ostatnia zakładka – Announcement czyli ogłoszenia, dla odmiany, opublikowane w języku wloskim. :)


Strona organizacji z początku wyglądała niewinnie, a tym czasem okazała się fenomenem, szukanym przeze mnie brakującym puzzlem w układance. Teraz z pełną szczerością mogę polecić stronę pompeiisites.org, jest w pełni profesjonalna, nie mam żadnych zarzutów. :) Fajnie się zwiedzało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz