poniedziałek, 9 stycznia 2012

Muzeum Zamkowe w Malborku

Zakładam, że większość mieszkańców Polski, a szczególnie rejonów północnych zdaje sobie sprawę z przytłaczającej wielkości tego założenia muzealnego..na dobrą sprawę, przy pierwszej wizycie spokojnie da się w nim zgubić. Czego nie można powiedzieć o prowadzonej przez nich stronie internetowej.. :)
Przyjrzyjmy się temu bliżej..
Strona dostępna jest  w trzech wariantach językowych – niemiecki, angielski i polski.
Na stronie głównej znajdują się trzy panele informacyjne , górny –szybkie wyszukiwanie, informacje, wydarzenia i muzeum..oraz dwa boczne z banerami reklamowymi (e-sklep, karta turysty), odnośnikami do zaprzyjaźnionych stron, znajdziemy też coś na temat godzin otwarcia, mapy dojazdu no i bardzo ważne – banery sponsorów. W centrum strony umieszczono plakat reklamujący stałe i tymczasowe wystawy. Warto wspomnień, że strona jest nowa i istnieje trochę ponad rok. Poprzednia była uboga w informacje merytoryczne, nie odpowiadała aktualnie obowiązującym standardom. 
 
Strona główna jest jasna, przejrzysta, nie wymaga komentarza, skupię się zatem na panelu górnym. W zakładce informacje, spodziewane informacje dotyczące obiektu. Po lewej stronie rozwinął się panel z zakładkami, bardzo bogato opracowanymi. Pozwolę sobie wspomnieć, że w przeciwieństwie do większości muzeów archeologicznych, w tym nie możemy ubiegać się o zniżkę, kwestia funduszy zamkowych jest tematem wyjątkowo delikatnym. Osobiście najbardziej polecam zwiedzanie w sezonie letnim, a dokładnie w czasie kilkudniowej imprezy – Oblężenie Malborka. Uczestnicy wchodzą do zamku za darmo, oszczędzając przy tym 30 zł za każdy wstęp.
Aha, no i wejście na wieżę wymaga osobnej dopłaty.

W zakładce wydarzenia W tym dziale można znaleźć wszelkie informacje na temat wydarzeń kulturalnych w naszym Muzeum – obecnych, planowanych oraz archiwalnych.” Jak w opisie.
Co ważne, wspomnę że muzeum chętnie współpracuje i z telewizją. Fani wiedźmina w niektórych odcinkach mieli okazję oglądać Gerarda na dziedzińcu zamku. Współpracowano również z twórcami filmu Hans Kloss – stawka większa niż śmierć. I parę innych. 


Pozwolę sobie zamieścić wywiad ze znajomym Szymonem, który współpracuje z zamkiem. 
Jako osoba współpracująca z muzeum wyjaśniam system jego finansowoania. Muzeum Zamkowe w Malborku jest jednostką budżetową podległa ministerstwu kultury i dziedzictwa narodowego. Ministerstwo sprawuje nad muzeum nadzór, ale też przekazuje środki z budżetu państwa na prowadzenie działalności. Jest to tak zwana dotacja podmiotowa.
Drugim ważnym źródłem finansowania są granty i dotacje celowe pozyskiwane na realizację konkretnych działań. W ten sposób udało się już odrestaurować skrzydło zachodnie zamku średniego z wielkim refektarzem i pałacem wielkich mistrzów.
Aktualnie jednostka stara się o środki na renowację zamku wysokiego oraz odbudowę zniszczonego w czasie II wojny kościoła zamkowego.
Trzecie źródło środków to oczywiście sprzedaż wejściówek. Ponadto zamek prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług biznesowych. Organizacja konferencji, imprez firmowych itp. Zajmuje się tym specjalna komórka - ośrodek konferencyjny Karwan. Dysponuje on salą widowiskową, konferencyjna, kawiarnią itp.
Zamek wynajmuje pomieszczenia i teren podmiotom zewnętrznym prowadzącym na terenie muzeum działalność komercyjną. Stragany handlowe, punkty gastronomiczne, dwie restauracje...Zamek wydaje książki i publikacje, produkuje firmowe gadżety, pamiątki. Te są sprzedawane w muzealnym sklepiku. Dochód z tego proporcjonalnie niewielki, ale jest. No i typowy sponsoring. Dotyczy głównie sztandarowych imprez takich jak Oblężenie, ENmusic festiwal czy Najsmaczniejszy Jarmark Adwentowy Pomorza.Całkowity roczny budżet jednostki to około 21 mln złotych. I jak na zakres działalności, ilość zatrudnionych pracowników, powierzchnię muzeum, ogromny koszt prac konserwatorskich... jest bardzo mały. No i jeszcze ciekawostka - fundacja Mater Dei. Powołana przez przyjaciół muzeum organizacja pozarządowa która zbiera środki na odbudowę figurę Madonny:.


No ale gdzie ta archeologia..wciąż tylko biznes i promocja. Prawdopodobnie znajdę coś w kolejnej zakładce Muzeum
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi zbiorami, badaniami, historią naszego zamku i zakonu. W poniższym dziale można również znaleźć informacje na temat muzealnej oferty edukacyjnej, do wglądu dostępny jest katalog komputerowy biblioteczny a także galeria online zawierająca katalog najcenniejszych zabytków z naszych kolekcji.”

Rozwinął się panel zakładek – Wystawy stałe i wnętrza, Historia, Działalność konserwatorska, Edukacja, Biblioteka, E-muzeum.  Zbiory jak i Wystawy stałe i wnętrza to wg mnie najciekawsze z zakładek, warto poświęcić im uwagę. Twórcy strony szczegółowo wprowadzają nas w tematykę wystaw urozmaicając tekst pięknymi zdjęciami. Na końcu listy „zbiory” znajdziemy zakładkę „pracownia archeologiczna” tu słowem na temat zbiorów „Podstawą zbioru w zdecydowanej większości są artefakty pozyskane w trakcie ponad dwudziestoletniej działalności Działu Archeologii w kilkudziesięciu ekspedycjach archeologicznych, obejmujących pracami wykopaliskowymi stanowiska na obszarze dawnej Pomezanii, Pogezanii i Warmii. Obecnie zbiory liczą około 11 000 obiektów takich, jak elementy ceramiki naczyniowej i budowlanej, przedmioty wykonane z żelaza, brązu, srebra, bursztynu, szkła, kości, rogu, kamienia, krzemienia.”


Bardzo cenie sobię również zakładkę  „działalność konserwatorska”. Można zobaczyć zdjęcia niektórych zabytków sprzed i po konserwacji.   




Malowidło z przedstawieniem popiersia Madonny, ok. 1893 r.
Technika temperowa na zaprawie wapienno-piaskowej
Projekt Augusta Grimmera dla krużganku północnego na Zamku Wysokim
MZM/DH-IP/2
Konserwacja: Jolanta Ratuszna

Widok przed i po konserwacji.


Generalnie strona mi się podoba, szata graficzna minimalna, dzięki czemu łatwo się na niej odnalazłam. Informacje ładnie posegregowane, brak chaosu(czy tez porządku witalnego : ). Archiwum też przystępnie prowadzone, można dzięki niemu pozwiedzać zamek online..mimo wszystko żadne źródło internetowe nie zastąpi wrażeń towarzyszących faktycznemu zwiedzaniu zamku. Szczerze polecam wycieczkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz